Dechová jednohubka

Krásný den,

v tomto krátkém dechovém cvičení si vyzkoušíš, jak silný nástroj dech je. 

Během patnácti minut se dostaneš do svého podvědomí a do hloubky se napojíš na sebe sama. Postupně ti představím postup, techniku, kontraindikace, benefity a na co si dát pozor. To vše najdeš v první nahrávce Instrukce. Až poté začni dechovou cestu. Obě nahrávky nalezneš ke stažení dole na této stránce.

Proč dechová praxe?

Dech používali už naši předci již od pradávna. Při lovu, pří ceremoniích i při potřebě se zklidnit a odpočinout si. Už na malbách na starých kamenech je možno dohledat záznamy o práci s dechem.

Dech je nástroj, který máme neustále při ruce. Ve chvíli, kdy se s ním naučíme vědomě zacházet, ho můžeme používat jako skvělý energizátor, zklidňovač i jako spojku se svým nejhlubším já.

My jsme svým vlastním guru a dech je naše medicína.

Kontraindikace:

Při tomto krátkém dechovém cvičení nejsou téměř žádné kontraindikace.

Na co si přesto dát pozor:

 • osteoporóza
 • těhotenství
 • kardiovaskulární onemocnění
 • silná medikace
 • závažné mentální onemocnění
 • výduť na mozku

V případě že se tě týká jedna z těchto kontraindikací, nejdi do dechovky na 100 %. Stáhni si intenzitu na 50 %. Nezapomeň, že ty jsi svým vlastním guru a ty jsi za sebe zodpovědný. Reguluj intenzitu na základě reakce vlastního těla.

Technika:

V tomto cvičení budeme používat techniku Euforický Dech. Je to technika energizující, a tak je lepší praktikovat ji spíše do odpoledne.

Euforický dech je dynamický dech, který vás zaktivuje a zároveň propojí s vaším podvědomím.

Budete tak ve stavu jak bdělém, tak lehce transcendentálním.

Postup:

30 % nádech do břicha

70 % nádech do hrudníku

výdech


Nádech je aktivní. Veškerá energie jde do nádechu. Výdech je pasivní, uvolňující.

Pro větší komfort si dej levou ruku na břicho, pravou na hrudník. Budeš tak snáze kontrolovat správný postup dechu. 

V průběhu dechovky budeš dvakrát zadržovat dech. Poprvé na minutu a podruhé na dvě minuty. Vůbec nad tím nepřemýšlej a jen se nech vést mým hlasem. Uvidíš, že zvládneš víc, než si teď myslíš. Pokud ucítíš potřebu nádechu dříve, nic se neděje, v klidu se nadechni. Dýchej nosem, počkej na instrukce v nahrávce a vrať se se mnou k euforickému dechu. 

Benefity správné pravidelné dechové praxe:

V momentě, kdy vědomě dýcháme a okysličujeme tak velkou část našeho organizmu, náš mozek i tělo dostává plnou pozornost. Jakmile okysličíme naše tělo, začíná se uvolňovat a my tak získáme přístup k informacím, které při tenzi není možné načíst.

Tato praxe je kombinace určité formy meditace, rozjímání a aktivního zapojení těla. Náš mozek se tak dostává, díky okysličení, aktivitě a zároveň soustředěné pozornosti na jednu věc, do stavu, kdy nás nechá nahlédnout do podvědomí.

Můžeš tak mít vize, hluboké prožitky anebo jen zažít zklidnění, jasnou mysl a ostré soustředění.

Nejčastější benefity této dechové praxe:

 • soustředění během dne
 • zklidnění
 • aktivace životní energie
 • chuť tvořit, cvičit a pracovat
 • inspirace
 • a mnoho dalšího.

Jsme jedinečné bytosti a tak každý z nás získá díky pravidelné praxi jiné benefity a bude mít rozdílné prožitky. Každý den ti praxe může přinést něco nového a zároveň podstatného.

Postupně se tak bude skládat mozaika naplnění tvého potenciálu.

Pravidelná dechová praxe také pomáhá s uzemněním, a plném bytí v tady a teď. Takzvaná "monkey mind" utichne a ty tak jasně poznáš, na co se právě teď soustředit, co je podstatné a čím se zabývat.

Přeji krásný prožitek,

Štěpánka Jovanović